Beiträge von Uriember

    Pedig már úgy voltam vele, hogy többet nem írok, de hát a hétvége után frissen, ülve a munkahelyen, mit lehet mást tenni. Szóval csak a téma zárásaként reagálok, bár ez már általános filozofálgatás, nincs annyira köze az ogame-hez, de aztán tényleg kiszálltam, kiveséztük a témát amit köszönök mindenkinek, ha egyetértett velem, ha nem. :)

    Az idő-pénz párhuzamot csupán a példa kedvéért mondtam, azonban a teáltalad vett direkt értelmezésben is megállná a helyét. Az idővel pénzt lehet venni, pénzzel pedig időt. Akinek van ideje, végtelen lehetőséget tud találni arra, hogy pénzt keressen vele. Ez fordítva is működik: akinek pénze van, az pl. nem tölt időt a háztakarítással, hanem fizet másnak a takarításért.

    Én nem vagyok se szociológus se közgazdász, de azért ezen leesett az állam. Mármint a testrészem. Még csak Szudánba se kell elutazni, hogy az ember lássa, nem mindenkinek ér ugyanannyi pénzt ér 1 órája. Hogy mennyi lehetőséged van pénzre váltani az idődet, és hogy mennyit ér, az azon múlik, hova születtél, földrajzilag és családilag.


    A "jó"-t nehezen tudnám érveléstechnikailag definiálni, a korábbi bejegyzéseid alapján feltételezem, hogy az "igazságos" kritériumát érted alatta. Az SA miért ne lehetne igazságos, ha azon játékosoknak biztosítja a méltányosság megvalósulását, akik korábban emlegetett tengelyen a sok pénz - kevés idő pontban helyezkednek el?

    Egyrészt ugye a sok pénz kevés idő kiindulási alappal sem értettem egyet. Másrészt, visszatérve a képhez, amivel szemléltetted az egyenlőség-igazságosság-méltányosság különbséget: azt azért tudni kell, hogy mi nem a nézők vagyunk, akik bekukucskálnak stikában a meccsre, hanem a játékosok a mezőn... És ha a sportszerűtlenség és korrupció beteszi a lábát a pályára, akkor a klub előbb vagy utóbb lehúzhatja a rolót.

    A "jó"-t én nem szeretném relativizálni, az én értékrendembe a SA nem fér bele, olyan, mint a hálapénz az egészségügyben. És egészségügyi dolgozóként sajnos elég jól látom, hogy a pénzzel vett előnyök hogyan züllesztenek le egy rendszert.


    Én még egyetem alatt kezdtem el játszani ogame-el vagy 12 éve, külföldi szerveren, és nem emlékszek sötét anyagra. Azóta abbahagytam, csak idén kezdtem újra, kifejezetten stresszlevezetési célból, mert néha úgy leordítanám az embereket, ezért jó egy kicsit bebújni a szobámba a munkahelyemen pár percre, és átmenni gyerekbe. 12 éve jobban élveztem a játékot, és bár most is tudok top3 lenni Polarison, kicsit flottázgatok is, az újítások, redesign, kasztrendszer nagyon bejött, de ezzel a SA dologgal képtelen vagyok megbékélni a fent leírt okokból, ezért dobtam be a "rezervátum szerver" ötletét. Azért remélem sikerült pár embert elgondolkodtatni, szerintem is nagyon érdekes téma.

    Bocs, de nem érted vagy nem akarod érteni a mondanivalónkat. A Sheldon által leírt szerveren mindenki egyenlő eséllyel indulna de a lényegen nem változtatna ez sem. Sötét anyag nélkül is ugyan úgy elkapnak. Ha azzal a céllal regisztrálnak be emberek, hogy nullára verjék az unit és ráadásul tudnak is játszani, egész nap támadnak ráadásul szövetség szinten, azzal nem fogsz tudni mit kezdeni. Hiába akarsz te békésen expezni meg FSelni, simán vakációba kergetnek ÉS ezután jön az a rész amit Xeth írt, majd regisztrálnak a következő induló uniba, ahol kezdődik előröl az egész.

    Nem szeretném tovább húzni a vitát, mert parttalannal látszik. Szerintem kölcsönösen félreértjük egymást: nem írtam sehol, hogy az a panaszom, hogy akik SA-t vesznek, azok elkapnak! Ilyen nem történt, és nem is tartok tőle, hogy megtörténik. Azt sem írtam, hogy ÉN akarok békésen expezgetni.

    Hasonlóan lényegi különbözőség, hogy melyik játékos mekkora mennyiségű játékra szánható idővel rendelkezik. Ha tehát az egyenlő lehetőségek biztosítása lenne a célunk, nem lenne feladat a játékban eltölthető időt is napi x órában maximalizálni? De mi van akkor, ha valaki csak naponta 5 percre tud felnézni? Keressük meg a legnagyobb közös nevezőt, és határozzuk meg azt fix játékidőként? Nem követnénk el így még erősebb igazságtalanságot azokkal szemben, akik egész nap kattintgatnának?

    Szerintem az idő és a pénz nagyon más természetű erőforrás, az utóbbival sokan nem tudnak olyan szabadon rendelkezni, mint az előbbivel, és ez a különbség az "időmilliomosok" és az idővel takarékoskodók között az eredeti ogame koncepcióban is megvolt, ez benne volt a játék természetében, míg a pénz csak később kúszott be a képbe, és szerintem igen nehezen védhető álláspont, hogy a játékosok szempontjából jó dolog a SA. Aki érdekelt benne bármelyik oldalról, az mindenképpen védeni fogja.


    az ogame már az utolsókat rúgja. a gf a végjátékban minden jurót ki akar facsarni belőle amit csak lehet.

    ez van.

    Szerintem ez a lényeg.


    Nem azért írtam ezt a témát, hogy bárkit megbántsak, szerintem itt mindenki szeretni ezt a játékot, így érdemes beszélnünk a jövőjéről, vagy hogy hogyan lehet jobbá tenni. A Gameforge persze nem fogja meghallani, de azért szabad beszélni róla.

    Szerintem Sheldon ötlete nagyon jó! Én fizetnék azért a tudatért, hogy a szerveren mindenki velem azonos esélyekkel indul!


    Xeth:

    Pedig Trockij és Donald nem a levegőbe beszél, hidd el - nem lehet mindent az SA-ra fogni!

    Ahogy írtam is az első posztban, én sem gondolom, hogy az SA minden rossz okozója, de kicsit olyan ez, mint a korrupció a valódi világban: egyesek nagyon jól járnak vele, míg mások csak mérgelődnek és tehetetlennek érzik magukat. És a korrupció sem azt jelenti, hogy mások nem érvényesülhetnének a kiváltságosok mellett (néha "győz a jó"), de ettől a korrupció még nem lesz normális vagy szép dolog. Persze erőltetett a hasonlat, de most ez jutott eszembe. Az ilyen sztorik pedig, mint a nyertes csaták SA tápoltakkal szemben (és ezt minden gúny nélkül mondom) szerintem az Ogame tündérmeséi, ahol az ész nyer a pénzzel szemben, de a nagy átlagot nézve ez inkább a kivétel. Ha jól bevásárolsz és mellette vallásos fanatizmussal fs-elsz, akkor békésen küldözgetheted az expeket, és gond nélkül ülhetsz a toplista tetején.


    Azért is örültem Sheldon javaslatának, mert azzal a kecske is jóllakik, és a káposzta is megmaradna. Csak a játékosok nem a kiváltságot, hanem az egyenlőséget fizetik meg... Mondjuk már attól felforgató anarchistának érzem magam, hogy megkérdőjelezem a SA rendszerét. Egy brazil érsek, Helder Câmara jut eszembe: "Ha enni adok a szegényeknek, szentnek neveznek. Ha megkérdezem miért szegények, kommunisátnak..."

    Szerintem nem feltétlenül azok a lennének a top lista élén, akik egyébként is költenek SA-ra. Én azt látom, hogy sokan nem is bajlódnak a flottázással: már a szerver nyitása utáni 1 hétben nagyságrendekkel több pontot lehet szerezni a többieknél, ha az ember bevásárol és feltolja az asztrót legalább 13-ra, néha egészen 16-ra a plusz exp hely miatt, pár tízezer forintos költségvetésbe a gazdaság és a flotta egyenesbe hozása is belefér ebben a kezdeti szakaszban. Innestől már ember legyen a talpán, aki képes behozni a több hetes lemaradását. Ha ehhez a kezdéshez hozzáveszünk némi tehetséget/tapasztalatot+aktivitást+fs-t+a szerverek alacsony létszámát, akkor meg is született a top1, csak egy bankkártya kell hozzá, és egy okostelefon mobilnettel, amivel néha az ember ránéz a játékra, és elküldi az expeket és az fs-t, mint mindenki más, a flottázás meg csak időpocsékolás :). Azt, hogy ők egyébként is lecsapnák-e az adott unit, nem tudhatjuk, mert soha nem lehet szétválasztani, hogy mennyi a pénzből vett előny, és mennyi az tehetség/tapasztalat. Valószínűleg sokan ugyan úgy az élen lennének mint most, de hát nem tudhatjuk hányan.

    Na de nem is erőltetem a témát, tisztában vagyok vele hogy lehetetlenség amit írok, és csak fölöslegesen provokálom itt a társaságot, csak olyan jó fantáziálni egy "tiszta" uniról. :)

    Sziasztok!


    Felmerült bennem a kérdés, hogy a szerintetek van-e esély arra, hogy egy SA nélküli uni induljon? Persze tisztában vagyok az egésznek a pénzügyi hátterével, hogy SA nélkül a csökkenő játékosszám mellett talán nem is lenne már ogame, de talán egy ilyen próbába nem roppanna bele a játék.


    A fő érvem, hogy aki hajlandó pénzt költeni a játékra, az nem is jönne egy olyan szerverre, ahol ilyen módon nem szerezhetne előnyöket a többiekkel szemben, akik pedig eddig sem voltak hajlandóak rá, azok ezután sem lesznek. Sokan pl. motivációnkat veszítjük, és otthagyjuk a játékot, amikor látjuk, hogy a top helyekre azok kerülnek, aki a zsebükbe nyúlnak, egy ilyen szerveren viszont az lenne az élen, aki a legjobb, nem az, aki a legtöbbet költ a játékra, így az élen lévők valódi tiszteletet kapnának, és nem csak legyintenénk, hogy "na jó...".

    Hozzáteszem: egyáltalán nem gondolom, hogy egy ilyen szerón benne lennék a legjobbak között, tehát nem azért írom ezt a javaslatot, mert a SA-t hibáztatom, amiért nem vagyok top1, szó sincs róla. Inkább csak kíváncsi vagyok, és persze a játék így is fantasztikus, és fontosak a gazdasági szempontok, hogy legyen ogame 5 év múlva is, de jó lenne egy kis "rezervátum" azoknak, akik csak úgy játszani szeretnének.


    Várom a hozzászólásokat, kritikákat, semmi jóra nem számítok, de azért szerettem volna mindezt leírni! :thumbsup:


    :sniper:Gábor :dead: voltam :chainsaw: